Partner with RobotHello!

My name is Klara and I'm blogging from Warsaw, Poland. A Robot Heart is a bi-lingual blog reaching as many Polish speakers as English speakers. The main topics of my blog are: sewing, personal style and, more recently, conscious shopping and ethical fashion.

As I am a photographer, I do my best to take and share great quality pictures in each post and since I'm a university trained cultural anthropologist, I focus on well-researched writing.

I'm interested in sewing clothes, ethical shopping and socially-conscious living and body positivity. Some of the most popular posts on my blog include: Rosemary dress: a free sewing pattern, My Body Story, Aware: a short introduction to ethical fashion.

I'd be delighted to work with you if you're interested in sponsoring me. I would love to support independent artists and small businesses. Just drop me a note if you are interested!

Some of the items I show on the blog are sent to me by sponsors. I always personally choose the items sent to me. All the opinions I feature on this blog are my own. Sponsored items are marked as c/o.

For all inquiries please contact me at aRobotHeart(at)gmail.com.

See you!

Recent stats (1. April 2017)
Instagram: 7184
Facebook: 572
Pinterest: 763
Modcloth Style Gallery: 559
Tumblr: 219

Featured online
Style Yourself Confident
Good Looking Objects
ModCloth blog
Być szafiarką

On blogs
A Clothes Horse
Book of Deer brand blog
Mox and Socks
Letilor
Na własne oczy
Outfit Zest

In print
English Matters: a Project on Body

My projects
a Project on Body
a Large Family


Czołem!

Nazywam się Klara i bloguję z Warszawy. A Robot Heart to dwujęzyczny blog czytany przez pasjonatów i pasjonatki stylu i szycia z całego świata - w równych proporcjach po polsku i po angielsku. Główne tematy, które podejmuję to szycie, osobisty styl, a ostatnio etyczna strona mody i świadome kupowanie.

Jestem fotografem i dbam o najwyższą jakość zdjęć na blogu, a jako wytrenowanej w pisaniu antropolożce kulturowej zależy mi na tym, by treści przekazywane słowami dorównywały tym wizualnym.

Tematy, o których pisuję, to etyczne kupowanie, świadomość społeczna i pozytywne podejście cielesności. Jedne z najbardziej popularnych postów na moim blogu to Sukienka Rosemary: darmowy wykrój vintage, Historia mojego ciała, i Nowe wyzwanie: dlaczego przez rok nie będę kupować ubrań.

Z przyjemnością nawiążę współpracę, jeśli uznasz, że mój blog jest dobrym miejscem dla reklamy Twojej marki lub Twojego przedsięwzięcia. Marzę o tym, by wspierać małe firmy i niezależnych twórców. Podejmuję współpracę wyłącznie z markami, które wytwarzają swoje produkty etycznie.

Na swoim blogu wyrażam wyłącznie własne opinie.

Jeśli chcesz o coś zapytać, napisz pod aRobotHeart(at)gmail.com.

Do przeczytania!

Publikacje online
blog ModCloth
Być szafiarką

Na blogach
A Clothes Horse
Mox and Socks
Na własne oczy
Outfit Zest

W druku
English Matters: a Project on Body

Moje projekty
Projekt: ciało
Duża rodzina