Short cycle of fashion

I once showed an inspiration photo of a girl wearing shorts over black tights to a more fashion-savvy friend and she was instantly turned off. This is so 2005, she said. I guess there are few things more offending than fashion ten years old. You definitly want to look fresh and up to date. Even if you do retro, you do it in a way that is modern (unless you do strictly vintage and want to keep the style authentic but that's also considered acceptable). So, since the cycle of fashion is short nowadays, if wearing shorts over tights was maybe still a thing in 2010, it definitely is walking a fine line today.

I keep asking myself if that is ineed true, however. After all, things come in and out of style often enough for us to just not give a damn if something is 5 years old. It might as well be 5 years ahead, you know.

Anyway, I'm most stuck with this question: if we cover our legs with tights in colder months, is that only reserved for dresses and skirts? Are shorts really such a vastly different category that we should seek guidance from style designers (style ingeneers?) whether we can wear them over tights or not? What's the deal here? Why the discrimination?

I'm wearing: found stuff, old stuff, gifted stuff and thrifted vintage stuff.

*All photos by my boyfriend.
Jakiś czas temu pokazałam zdjęcie dziewczyny w rajstopach i szortach koleżance, która zdecydowanie lepiej zna się na modzie ode mnie. Odwróciła się z niesmakiem i powiedziała: jakie to jest z 2005! Chyba nie ma nic bardziej oburzającego niż moda sprzed 10 lat. Zdecydowanie chce się wyglądać modnie: czyli na czasie. Nawet, jeśli nosi się retro, to z nowoczesnym sznytem (jedynym wyjątkiem od reguły jest odtwarzanie mody vintage, wtedy trzeba się trzymać ściśle zasad z ubiegłych epok). A jako że cykl mody jest obecnie krótki, to o ile na noszenie szortów na rajstopy było przyzwolenie w 2010, dziś to już balansowanie na granicy złego smaku.

Zastanawiam się jednak, na ile to prawda. Ostatecznie w modzie wszystko zmienia się tak prędko, że jakiś element, który jest passe, bo ma pięć lat, może być jednocześnie niesłychanie awangardowy i wejść do mody za kolejne pięć.

A tak poza wszystkim, siedzi we mnie pytanie o różnicę między spódnicami i szortami. Skoro przyjęło się, że do spódnic w zimnych miesiącach nosi się rajstopy, to dlaczego do szortów już nie można? A może nie wypada nosić szortów zimą? Skąd to rozróżnienie?

Follow