Inspirations: Gazette du Bon Ton

Gazette du Bon Ton
I got my mind exploded by this recent find and I can't keep from sharing it with you. As my favorite period in fashion is the 1920s, this publication got me staring at the screen for hours upon hours and my excitement growing with each page I turned. This French fashion periodical started out as Gazette du Bon Genre (which translates to "Journal of Good Taste") in 1912 and kept coming out till 1925. It was a luxurious magazine that aimed to stand out from the crowd of Vogue and Harper's Bazaar and the likes which had back then been considered quite mainstream. The Gazette was rich in exquisite illustrations by a hand-picked small number of famous contemporary artists and regarded fashion as art in itself. It was actually what we would nowadays call a lifestyle magazine: it included latest fads and trends in fashion and customs. You can find drawings of most fashionable dresses by great designers of the peridod, as well as, for example, the correct, modern ways to hold a partner while dancing. And while we're at it, it wasn't for everyone: only the elites could gain access to this gem. I read the subscription for a year cost the equivalent of over $400 in today's money! It's good it's available for us for free not because looking through it is a mesmerizing travel in time to a period of intense change and great imaginations.

I deeply regret that I can not read French! On the other hand, maybe that's for better because I'd have taken months out of my life to read all the volumes gathered in the collection at archive.org. You can read the 1922 année after clicking on my link, but make sure to scroll down to find a few other années, ranging from 1914 to 1922. Have a nice read!

Gazette du Bon Ton
Znalazłam ostatnio ten magazyn i wsiąkłam. Lata 20-te to mój ulubiony epizod w modzie, więc nie mogłam się oderwać od ilustracji z Gazette du Bon Genre (pod taką nazwą czasopismo wychodziło na początku), a z każdą przewróconą stroną mój zachwyt rósł coraz bardziej. Muszę się więc podzielić. Ten francuski periodyk, którego nazwę można przełożyć na polski jako "Czasopismo o Dobrym Smaku", wychodził przez krótki okres od 1914 do 1925 roku, z przerwą na pierwszą wojnę światową po drodze. Było to luksusowe wydawnictwo o modzie, które stawiało sobie za cel wyróżnienie się spośród popularnych i dostępnych dla każdego magazynów takich jak Vogue, Harper's Bazaar i im podobnych. Gazette tworzyli znamienici ilustratorzy i rysownicy, eseiści, pisarze i historycy. Ich dzieło było w istocie tym, co dziś nazywamy magazynem lifestyle'owym: zawierało aktualne trendy w modzie i obyczajach. Prezentowało zarówno najnowsze kolekcje wybranych projektantów, jak i, na przykład, właściwy, to znaczy: w danym momencie modny sposób prowadzenia partnera w tańcu. I nie była to pozycja dla każdego, bo tylko elity mogły pozwolić sobie na dostęp do tego skarbu. Doczytałam, że roczna prenumerata magazynu kosztowała w przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze ponad półtora tysiąca złotych. Jak to dobrze, że dziś możemy go obejrzeć za darmo! To wspaniała podróż w czasie do okresu pełnego inensywnych zmian i wielkich wyobraźni.

Żałuję bardzo, że nie znam francuskiego - choć z drugiej strony pewnie miesiące z życia poświęciłabym wtedy na przeczytanie całej dostępnej kolekcji zebranej na archive.org. Po kliknięciu w mój link traficie do rocznika z 1922 roku, gdzie po zjechaniu na sam dół strony znajdziecie resztę zbioru od 1914 do 1922 roku. Miłego czytania!
Follow