Adolescent

This look is a mix of my retro-inspired silhouettes with boho-esque aspirations and the I-just-came-back-from-a-trip-to-the-mountains kinda feel. I feel very adolescent in this outfit and I like that feeling. If I had been a classier teen than I really was, I'd probably have dressed like this on a daily basis. I remember looking up to girls who could do the layering thing so glamorously in autumn and thinking I could never pull it off myself. But as it turns out, it's something you have to learn and I'm sure everyone is capable of doing it.

I'm so very glad I bought these boots last year! They proved to be indispensable in the spring and now in autumn I want to wear them with everything. They are still good as new and haven't lost shape after being worn a lot and I'm hoping they'll last for many seasons to come, especially that they are just so flattering and comfortable AND locally/ethically made. I was considering buying another pair, this time in black, but I think I'll give another local brand a shot, I'm already eyeing one... I'm sure two pairs of the same design would be ok, especially with this one being so great, but I guess I'm spoiled and I want something new. 
Ten zestaw łączy w sobie moją standardową sylwetkę inspirowaną retro z lekkimi aspiracjami w stronę boho i odrobiną mocno narracyjnego właśnie-wróciłam-z-gór (no, może nie z tą torebką w góry). Bardzo nastoletnio się czuję w tego rodzaju ubraniach i gdybym była bardziej modną nastolatką niż byłam, to pewnie tak właśnie bym się ubierała te kilkanaście lat temu. Wtedy jednak patrzyłam zazdrośnie na dziewczyny, które potrafiły z tego cebulowatego stylu wyciągnąć to, co najlepsze, i wydawało mi się, że sama się do tego nie nadaję, bo nie umiem. Ale jednak, jak się okazuje, wszystko jest do nauczenia.

Bardzo się cieszę, że kupiłam w zeszłym roku te buty! Były nieocenione wiosną i teraz, jesienią, chcę je nosić do wszystkiego. Zniosły wiele - a jestem bardzo wymagającą użytkowniczką obuwia - i nie straciły fasonu ani się nie zniszczyły. To dobrze rokuje, bo zakładam, że zostaną ze mną jeszcze przez wiele sezonów. Zastanawiałam się nawet czy nie kupić drugiej pary, tym razem czarnej, bo są sprawdzone, wygodne, wytrzymałe, a do tego wyprodukowane w Polsce i, z tego co się orientuję, etycznie. Można mieć przecież dwie świetne buty jednego projektu. Przyglądam się jednak innym, też lokalnie wytworzonym, bo jestem rozpieszczona i chcę czegoś nowego.


Jacket: thrifted
Sweater: found
Dress (worn as skirt): thrifted
Scarf: found
Purse: L'Artigiano
Boots: Wojas
Tights: ?

*Photos by my boyfriend, The Fish.

Follow

13 comments

 1. I love your photos! And the quilting detail on the boots is very attractive. I think I might need a pair like this...
  x Chris https://caliope.name

  ReplyDelete
 2. świetny post! masz piękny uśmiech ;)

  ReplyDelete
 3. Bardzo fajny klimat :) Stylizacja + tło i poczułam taką fajną jesienną aurę, która towarzyszyła mi właśnie jako nastolatce, kiedy po wakacjach wracałam do szkoły. Dzięki za odświeżenie wspomnień!

  ReplyDelete
 4. Gorgeous Klara! You look lovely! I do wish I could get my 'layering style' down but I fear that it does not come so naturally to me.

  ReplyDelete
 5. Those boots seem to shine, Klara! It's almost like you just bought it on the day you wore it. And you're right, style is something someone learns the rope to. I used to feel like you - except I thought I was too cool for fashion although, really, I was quite jealous - but now I realise we can be anything we set out to be ;)

  Alive as Always

  ReplyDelete
 6. uwielbiam Twoje zdjęcia, ale to już nie raz pisałam!

  ReplyDelete
 7. świetnie

  http://eskucinska.tumblr.com/

  ReplyDelete
 8. Kolejny raz bardzo klimatycznie i pięknie uchwycone zdjęcia, a jesień temu sprzyja. Warstwy teraz są najlepszym rozwiązaniem, kiedy rano zimno, a w południe gorąc. Mało znam osób, które tak chętnie noszą zieleń butelkową albo jakąkolwiek zieleń, z taką gracją i świetnym połaczeniem jeansu. Jest pięknie! Pozdrawiam

  ReplyDelete
 9. I'd say you've perfected the art of layering! So cute and cozy. I love the boots as well. They look very comfy and wonderfully stylish as well.

  ReplyDelete
 10. I love your layering techniques and I must say I get inspired by you and your outfits a lot!
  The boots are beautiful, I want a pair myself, and the photography is just breathtaking!
  Much love

  ReplyDelete
 11. pieknie! lubię takie spacerowe klimaty, a zdjęcia makro są extra! ;)

  Casually Dressed | Bloglovin'

  ReplyDelete
 12. Your photos are absolutely dreamy! I have been going through all of the archives just to look at them. Thank you for sharing!!

  ReplyDelete