Walk your dog


We've been having wonderful weather for the last few days. It really makes me want to go out and take pictures.

Yesterday we went out for a walk with our dog and B. took some photos of me. I actually usually walk the dog in the afternoon by myself and that's when I take photos for this blog, too. It's a nice time for both of us, Lala and I, to have to ourselves. But I don't think she likes being photographed, she always turns her head away from the camera.This is a simple outfit but a little different from what I usually wear in that it's composed of separated pieces and not a single dress. I'm usually having a bit of trouble finding the perfect skirt so I actually only have three that I sometimes wear. I need a nice midi black skirt, I think. I'll probably sew one as soon as I get my hands on the right kind of fabric.

 Btw., love the light in these photos. That's what golden hour can give you.Skirt: Vila 
Shirt: Orsay (old) 
Shoes: Tamaris via CCC 
Belt: old Necklace: Rossman

6 comments

 1. jak oglądam takie zdjęcia, to żałuję, że mam koty, a nie psy - miałabym wiele okazji do zrobienia fajnych zdjęć, zapewne ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Za to inni wyprowadzacze pewnie się śmieją, że jestem najbardziej niepraktycznie ubraną psiarą w okolicy ;).

   Zdarza nam się pomieszkiwać na parterze, wtedy jeden z naszych kotów chodzi z nami na psie spacery. Może na swoich wypróbuj szelki ;).

   Delete
 2. no i przez ciebie zaczelam tesknic za moim kochanym huskim! swietne zdjecia!

  BLOGDROBE

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki :). Psy to w ogóle osobna kategoria rzeczywistości, co? Lala to pierwszy pies, jakiego świadomie mam, niezwykłe jest odkrywanie z nią codziennie świata...

   Delete
 3. Ależ cudowne zdjęcia!

  Jeśli na spacer z psem, to tylko w czymś niepraktycznym ;-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Niepraktyczność na spacerze jest bardzo urocza, bo się tak ładnie wygląda w sukienkach i spódnicach z psem na spacerze, ale z drugiej strony ubłocenie rąbka sukienki czasem przyćmiewa te uroki.

   Delete